Szybkie wybieranie

Zasilacze do laptopów
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Baterie

Baterie do laptopów

1. Jak poprawnie zamontować nową baterię do laptopa?

Najistotniejsze jest to,  aby montować baterię wówczas, gdy laptop jest wyłączony oraz  odłączony od zasilacza. Po włożeniu baterii do laptopa należy włączyć komputer, ale bez podłączania do zasilacza. Czekamy, aż laptop się rozładuje i dopiero wówczas podłączamy go do zasilacza sieciowego. Gdy bateria do laptopa się naładuje, odłączamy zasilacz. Powtarzamy proces rozładowywania i ładowania kilkakrotnie (2, najlepiej 3-krotnie). Po tych czynnościach bateria jest prawidłowo przygotowana do użytkowania.

 

Co  się stało z moją baterią?  Dlaczego po naładowaniu baterii mogę pracować na niej tylko ok. 15 minut?

Za spadek pojemności baterii mogą być odpowiedzialne składowe baterii: elementy elektroniczne lub ogniwa litowo-jonowe. Zadaniem tych pierwszych jest ładowanie oraz rozładowywanie ogniw. Zestaw elektroniczny baterii  przekazuje do laptopa informacje, dzięki którym może on wykryć i używać baterii bądź jej nie zaakceptować.  Z kolei ogniwa magazynują  i przesyłają energię z baterii do laptopa. Ich prawidłowe działanie wiąże się z ich żywotnością, która zapewnia ok 300-500 naładowań.

Co warto zrobić- kupić nową baterię czy zregenerować starą?

Niestety baterie do laptopów mają określoną żywotność i są stosunkowo drogie. Ich funkcjonalność jest zależna w dużej mierze od  ogniw litowo-jonowych.  Ich jakość zapewnia 300-500 cykli ładowań, inaczej mówiąc   2-3 lata użytkowania bez awarii od momentu wyprodukowania.

Starzenie się baterii (wzrost rezystencji wewnętrznej baterii) następuje w wyniku utleniania ( a to zależy od upływu czasu i nie można temu zapobiec) wewnętrznego ogniw, kiedy to ogniwa nie są już w stanie dostarczyć właściwej porcji energii.

Regeneracja baterii ma sens jeśli posiadamy stosunkowo  nowe ogniwa.  Niestety pojedyncze ogniwa nie są dostępne standardowo w sprzedaży. Można natrafić jedynie na pojedyncze ogłoszenia   sprzedaży ogniw, zwykle z demontażu  baterii, które się nie sprzedały lub  z   używanych baterii.  Oznacza to, że możemy kupić ogniwa z baterii wyprodukowanej kilka lat wstecz i ich żywotność  będzie zbyt krótka, by opłacało się regenerować baterię.

Czy wyciąganie baterii z laptopa przedłuży żywotność baterii?

Niestety nie. Żywotność baterii jest ograniczona czasowo i zależna od daty produkcji ogniw litowo-jonowych. Po upływie 2-3 lat niezależnie od tego, czy bateria do laptopa jest używana czy tez nie, nastąpi spadek jej pojemności.

Co wpływa na żywotność baterii?

- data produkcji oraz ilość cykli rozładowań/naładowań

- nieprawidłowe użytkowanie baterii, zwłaszcza odłączanie zasilania sieciowego w trakcie ładowania baterii

- wysoka temperatura, na która narażamy baterię ( położenie blisko grzejnika, wystawianie na słońce) wpływa niekorzystnie na żywotność ogniw. Warto się zastanowić nad zakupem   chłodzącej podstawki pod laptopa , która obniży temperaturę komputera.

Czy potrzeba  specjalnego oprogramowania dla nowej baterii?

Niektóre laptopy posiadające starą wersję oprogramowania BIOS mogą odrzucać baterię, choć jest ona dobrze dobrana. Aktualizacja BIOS-u pomoże przy ustaleniu zgodności użytkowania, zapewni prawidłową komunikację między laptopem a baterią. 

 

Czy warto kupować zamienniki? Czy laptop wykryje taką baterię?

Dobrej jakości  zamiennik, dedykowany do określonego modelu laptopa będzie kompatybilny,  wykrywany przez laptopa i na pewno będzie działać bez zarzutu.  Przy  zamiennikach, podobnie jak przy oryginalnych bateriach ważna jest data produkcji baterii.  Należy uważać na  podejrzanie tanie  oryginalne baterie do laptopów, oferowane na aukcjach internetowych, które są zwykle „przeterminowane”, u schyłku swej żywotności. Baterie  nieużywane, wyprodukowane kilka lat wstecz są równie bezużyteczne, co te używane kilka lat, niezależnie od tego czy to oryginały czy zamienniki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl